بسیار مهم: وضعیت اقامت همسر بعد از دریافت پاسپورت دانمارکی

افرادی که در حال اپلای کردن برای پاسپورت دانمارک هستند و یا اپلای کرده و منتظر جوابن شاید در روزهای اخیر در مورد پرونده عجیب یکی از مهاجران هندی که به تازگی پاس دانمارکی گرفته آگاه شده باشند. با اینکه به نظر خیلی عجیب میاد اما واقعیتی هست که در مورد قوانین مهاجرتی دانمارک وجود دارد. اما قضیه از چه قراره:

می دونین که دو نوع اقامت برای همسر داریم. یکی اقامت همراه و دیگری اقامت از طریق الحاق خانواده. نوع اول اقامتی هست که به همسر همراه یک فرد دارای اقامت کاری و تحصیل و یا اقامت دائم (با پیش زمینه اقامت کاری)‌داده می شود. نوع دوم به همسر یک دانمارکی یا اقامت دائمی که سه سال از گرفتن اقامتش گذشته داده می شود.

این فرد هندی بعد از سالها زندگی و کار کردن برای پاسپورت اپلای کرده و پاسپورتش رو هم ژانویه ۲۰۲۰ گرفته. اما مشکل برای همسر به وجود اومده. همسرش هم کار کرده و شرایط اقامت دائم رو داشته و به طور مستقل اپلای کرده برای اقامت دائم. اما چون یکی از شرایط گرفتن اقامت دائم این هست که همسر بتونه اقامت قبلی رو هم  تمدید کنه، و از اونجایی که بعد از گرفتن پاسپورت نفر اصلی دیگه نمیشه از طریق اقامت همراه تمدید کرد،‌ حالا اداره مهاجرت پرونده اقامت دائم رو ریجکت کرده.  حتی بدتر اینکه حتی اقامت کنونیش رو هم زیر سوال برده چون به محض دریافت پاسپورت،‌ ویزای همراه هم باطل میشه! بحثها در این مورد زیاده و هنوز حتی SIRI به کسانی که زنگ می زنن میگه تا زمانی که کارت اقامت همراه اعتبار داره، اجازه کار و اقامت هست ولی ظاهرا اداره مهاجرت نظر دیگری داره.

ما سعی می کنیم آخرین اطلاعات رو در این زمینه براتون بنویسیم. اما با اطلاعاتی که تا امروز یعنی ۴ جولای ۲۰۲۰ داریم بهترین راه در شرایط کنونی چیه؟ مطمئن ترین روش اینه که قبل از اینکه جواب پاسپورت بیاد برای اقامت الحاق به خانواده اقدام بشه. نفر اصلی بعد از سه سال از دریافت اقامت دائم میتونه برای اقامت الحاق به خانواده همسر اقدام کنه. روش دیگه اینه که اگر همسر شرایط اقامت دائم رو داره سریعتر اپلای کنه قبل از اینکه به همسر پاسپورت بدن (یعنی اگر هنوز یک سال یا بیشتر مونده به دریافت پاس توسط نفر اصلی). تغییر نوع اقامت اگر شرایطش رو دارین و  …

7 thoughts on “بسیار مهم: وضعیت اقامت همسر بعد از دریافت پاسپورت دانمارکی

 1. اگه اقامت قبلی همسر از نوع اقامت کاری خودش باشه ( نه اقامت از نوع عضو خانواده) نباید مشکلی پیش بیاد. این خانم در مثال بالا اگه خودش کار کرده باید قبل از اینکه برای دایم اپلای کنه، اقامت فعلی خودش رو به اقامت کاری تغییر بده که تمدیدش ربطی به اقامت شوهر نداشته باشه.
  کسی هم که خودش کار نمی کنه اصلا شرایط اقدام برای دایم رو نداره.

  1. دقیقا. این خانم کار داشته ولی اقامت همراه داشته. مشکل قانون اینه که اگر شوهرش اقامت دائم داشت همه چی اوکی بود. الان که پاس داره و یک درجه بالاتره، مشکل ایجاد شده

   1. و حالا میشه گفت siri از این خانم خواهد خواست که ابتدا برای اقامت الحاق اقدام کنه و بعد از گرفتن این نوع اقامت، دوباره برای دایم درخواست بده و نهایتا مشکل حل میشه. درسته؟

   2. خیر. این خانم کارش رو از دست میده، چون وقتی درخواست الحاق بده تا زمانی جوابش بیاد اجازه کار نداره. برای همین دنبال روشهای دیگه س

 2. و اگه اقامت همراه رو به اقامت کاری تغییر می داد و بعد برای دایم اپلای میکرد مشکل پیش نمیومد .

 3. “اگر بعد از گرفتن پاسپورت تفر اصلی دیگه نمیشه از طریق اقامت همراه تمدید کرد”

  شرایط برای فرزندی که قبل از گرفتن اقامت دایم و پاسپورت نفر اصلی به دنیا اومده و اکنون اقامت همراه ۴ ساله داره چطور میشه؟
  با این قانون پس او هم نمیتونه اقامتش را از طریق اقامت همراه تمدید کنه
  درسته؟
  ایا راهی هست که فرزند هم بتونه تا ۱۸ سالگی اقامت دایم خودش را بگیره قبل از اینکه والدینش پاسپورت بگیرن؟

  1. بچه پاسپورت میگیره وقتی یکی از والدین پاسپورت گرفته باشه( بچه زیر ۱۸) .

Leave a Reply