در مصاحبه شغلی وظیفه شما این است که شخصِ مصاحبه‌کننده را قانع کنید که علاوه بر خصوصیت شخصیتی personality مورد نظر کارفرما، مهارت، دانش و تجربه کافی برای شغل مورد نظر را دارید. مطالعه و تمرین موارد زیر جهت آمادگی بهتر قبل از مصاحبه شغلی توصیه میگردد.

1-جوابهای خود را بارها تمرین کنید
ترس از ندانستن پاسخ سوالهای مصاحبه می تواند موجب افزایش استرس و عصبانیت شما شود، بنابراین با تمرین کافی و آمادگی قبلی بر ترس خود غلبه کنید. رزومه و کاور لتر خود را چندین بار مرور کنید و کاملا به سوابق شغلی خود مسلط باشید.
صفحات مجازی و سایت شرکت استخدام کننده را به طور عمیق بررسی کنید و اطلاعاتی درباره میزان درآمد یا آخرین محصولشان به دست آورید. در صورت امکان نگاهی به LinkedIn داشته باشید و با زمینه کاری و تجربیات حاضرین در جلسه آشنا شوید.
پاسخ های خود را به سؤالات احتمالی در زمان مصاحبه بارها تمرین کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
برای گرفتن بازخورد و آمادگی بیشتر با دوستان خود تمرین کنید. مقابل دوربین بنشینید و یک مصاحبه کاری واقعی را شبیه سازی کنید و در مقابل دوربین به سوالات آن ها پاسخ دهید. این ویدیو صرفاً برای مرور آن چه گفته اید و کلماتی که استفاده می کنید نیست، بلکه زبان بدن و عکس العمل هایی که در طول جلسه از خود نشان می دهید به مراتب مهم تر است.

2-خواب کافی
شما برای داشتن حداکثر توانایی پاسخگویی، تمرکز و کنترل استرس، به هشت ساعت خواب کامل نیاز دارید.

3-حرکات کششی
طبیعی است که قبل از مصاحبه شغلی، احساساتی از قبیل معده درد، خشکی عضلات شانه، سردرد و غیره داشته باشید. مطالعات نشان داده است که ورزشهای کششی باعث بهتر شدن خلق و خو، افزایش استقامت، کاهش سطح استرس و بهبود حال عمومی می شود.

4 صبحانه
قطعا خوردن یک صبحانه سنگین در روز مصاحبه ایده خوبی نیست، اما بدون خوردن صبحانه و کاهش قند خون احساس خستگی بیشتری خواهید کرد.
مصرف بیش از حد نوشابه های کافئین دار قبل از مصاحبه، احتمال افزایش فشارخون و حتی خشک شدن بدن را افزایش خواهد داد.

5-ظاهر شخصی
ظاهر شخصی شما تاثیر کمتری از نوع بیان و تخصص شما نخواهد داشت. با بررسی وب سایت و بعضا پروفایل کارکنان شرکت در خیلی از مواقع میتوان پوشش بهتری برای روز مصاحبه انتخاب کرد. شناخت فرهنگ سازمان و پوشش مناسب آن مجموعه و برنامه ریزی برای آن، ممکن است زمان بیشتری از ما بگیرد. استفاده از ادکلن، ریسک رد شدن در مصاحبه را افزایش میدهد. توجه داشته باشید که مصرف ادکلن بعضا می‌تواند موجب سردرد یا اذیت شدن دیگران بشود.

6 – مثبت فکر کنید
تجارب گذشته و توانایی های خود را دست کم نگیرید و نسبت به نتیجه مصاحبه مثبت فکر کنید. به خودت و تواناییهای خودت اعتماد داشته باشید.

7 – مسیر و محل مصاحبه
اگر می توانید، پیش از روز مصاحبه محل شرکت و مدت زمان مسیر را بررسی کنید. با شناخت مسیر و زمان بندی مناسب میتوان سطح استرس را کاهش داد.

8-وقت شناسی
حداقل 5 تا 10 دقیقه برای ورود و معطلی در پذیرش شرکت در نظر بگیرید. خیلی زود رسیدن می تواند می تواند کارفرما را گیج کند و یک شرایط غیرحرفه ای و متزلزل را پدید آورد از طرف دیگر دیر رسیدن هم می تواند احساس بدی به وجود بیاورد و شانس های شمارا کاهش دهد. در صورت تاخیر، نگران نباشید این پایان دنیا نیست. با یک تماس تلفنی شرایط را توضیح داده و عذرخواهی کنید.

9- آمادگی قبلی
برای تمام افراد حاضر در جلسه مصاحبه یک نسخه رزومه و کاورلتر همراه داشته باشید و آنها را در یک کاور مناسب قرار دهید. همراه داشتن پرتفولیو تاثیر مثتبی در روند مصاحبه خواهد داشت.

نمونه سوال و جواب های مصاحبه شغلی دانمارکی

نمونه سوال و جواب های مصاحبه شغلی انگلیسی

مرجع https://www.outplacement.net.au

عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک
صفحه فیس بوک ایرانوردیک

اشتراک‌گذاری این: