گواهینامه رانندگی در دانمارک

با تشکر از الهام بابت این متن خوب،
داشتن گواهینامه تو دانمارک بعنوان یه آپشن تو پیدا کردن کار محسوب میشه، ضمن اینکه خیلی مواقع ممکنه جایی که کار پیدا میکنید از محل زندگیتون دور باشه و نیاز به ماشین داشته باشید. اولین موردی که باید بگم اینه که بنظر من گرفتن گواهینامه بین الملل از ایران خیلی سود خاصی نداره چون تو دانمارک تا زمانی ارزش داره که کارت اقامتتون صادر نشده باشه و خوب کارتها هم بطور نرمال دو هفته طول میکشن (مگر اینکه بخواید ازش تو سایر کشورهای اروپایی استفاده کنید)، بنابراین من خودم گواهینامه بین المللی نگرفتم. از زمان دریافت cpr معمولا ۳ ماه فرصت دارید برا گواهینامه اقدام کنید (البته اگر تمایل به دریافت گواهینامه موقت دارید، در غیر اینصورت مهم نیست و شما هر زمانی میتونید اقدام کنید)، ولی من چون فکر میکردم فعلا لازمم نیست و نمیخواستم هزینه کنم از ابتدا نرفتم دنبالش و تقریبا نزدیک به ماه سوم حضورم متوجه شدم و سایت کمون رو که چک کردم نوشته بود سه ماه! وقت دکتر که گرفتم خیلی دیر بود و سه ماه رو از دست میدادم بنابراین وقت کمون گرفتم و حضوری که مراجعه کردم گفتن شش ماهه و نگران نباش! ظاهرا به علت کرونا اعتبارها رو افزایش دادن اما شما بطور کل همون سه ماه رو در نظر بگیرید چون کمون با کمون خیلی سلیقه ای عمل میکنن و ضمن اینکه کمون شهرای بزرگ سخت گیرترن.
مرحله اول اینه که شما ترجمه انگلیسی گواهینامه (من فقط مترجم داشتم وکمون شهرمن ایرادی نگرفت اما ازونجایی که سلیقه ای عمل میکنن بهتره ریسک نکنید و مهر دادگستری و امورخارج هم بزنید ) و اصلش رو باخودتون از ایران بیارید، یک قطعه عکس هم داشته باشید بهتره چون اگر نداشته باشید باید تو کمون حدود ۱۲۰ کرون بابت عکس بپردازید. از پزشک خودتون یه وقت میگیرید تا گواهی سلامت بگیرید (هزینه ش حدود ۵۵۰ کرون و قبلا سه ماه اعتبار داشت اما ظاهرا بخاطر کرونا مدت اعتبار این هم افزایش پیدا کرده). پس از دریافت گواهی سلامت، از سایت کمون نوبت میگیرید و با مدارک لازم که تو سایت هم اومده (پاسپورت،کارت زرد و کارت اقامت،گواهینامه و ترجمه ش و یک قطعه عکس) به کمون مراجعه میکنید یه فرم خیلی ساده از اسم و فامیلو آدرس و شماره cpr پر میکنید و ۲۸۰ کرون پرداخت میکنید (گواهینامه ایرانتون رو ازتون میگیرن ) یه برگه بهتون میدن که گواهینامه موقته و سه ماه اعتبار داره. با این گواهینامه تو کشورهای فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد نیز امکان رانندگی هست و معمولا تا زمان ارسال نتیجه بررسی مدارک و اماده شدن اونها از سمت پلیس امکان تمدید این سه ماه با مراجعه مجدد به کمون وجود داره بعد از اعلام نتیجه از طرف کمون یا پلیس باید تو امتحان تئوری شرکت کنید و پس از اون امتحان عملی. با گواهینامه ایران نیازی به شرکت در کلاسها نیست اما درصورت تمایلتون میتونید هزینه بپردازید و شرکت کنید. هزینه امتحان تئوری اگر دانمارکی یا انگیسی باشه رایگان و درصورتی که به مترجم نیاز باشه پول مترجم با خودتونه
امتحان عملی هم اگر پلیس انگلیسی زبان نداشته باشن هزینه مترجم با خودتون و بطور کل هزینه کرایه ماشین امتحان هم با خودتونه.
بهتره حداقل دو جلسه عملی با همون ماشین برید که نکات فنی و .. دستتون بیاد.
برای امتحان تئوری از این سایت ها میتونید استفاده کنید و با پرداخت هزینه و دریافت اشتراک نمونه سوالات رو تمرین کنید که ارزونترینش prove.dk هست و امتیازش تو trustpilot خوبه (سایتیه که برا خرید هرچیزی تو دانمارک میتونید چکش کنید و نظرات مردم رو بخونید و مقایسه و تصمیم گیری کنید)
دومیش Teoriklar که امتیاز بالایی داره و سومی Teoriundervisning و البته سایتای دیگه ام هست اما معروف تریناش ایناس.
اینستاگرام ایرانوردیک
عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک
صفحه فیس بوک ایرانوردیک

Leave a Reply