لینکدین ، اینستاگرام یا فیسبوک نیست

یک پست بسیار عالی از سامان فائق در خصوص لینکدین.

شبکه‌های اجتماعی در سالهای اخیر رشد بسیار چشم‌گیری داشته‌اند. هر یک با هدف و ماموریتی آغاز به کار کرده‌اند.

اینستاگرام با قصد اشتراک‌گذاری تصاویر خود را معرفی کرد. توئیتر در آغاز برای اشتراک گذاری متن با تعداد محدود کاراکتر آغاز کرد و لینکدین مبنای خود را بر پایه اشتراک گذاری دانسته ها و تجربه‌های تخصصی برای گروه متخصصین شغلی بنا کرد.

اما این روزها تقریباً هر گشت کوچکی که در لینکدین میزنم، اعتراضی با این عنوان میبینم:”اینجا اینستاگرام نیست” !

این اعتراض همان اندازه که میتواند درست باشد ، میتواند غلط هم باشد. در واقع ایراد از پست ها نیست. ایراد از دنبال کردن و قبول کانکشن‌ها بدون هیچ بررسی از درخواست کننده است تا تعداد کانکشن های خودمان را افزایش دهیم!!!

اینطور ما پروفایلی با چند هزار کانکشن خواهیم داشت که احتمالاً درصد زیادی از آنها هم‌رشته ما نیستند.

احتمالاً ما در کشکول کانکشن‌های خودمان فردی خواهیم داشت که شغلش تولید محتوای مرتبط با خوراک است پس پست‌های وی نامرتبط با تصاویر میزهای قشنگ با سفره آرایی زیبا نخواهد بود که برای ایشان مصداق یک پست تخصصی است.

شاید در پروفایلمان شخصی که عکاس است را داشته باشیم و ایشان عکسی از یک غروب زیبا داشته باشد که عین یک محتوای تخصصی است.

شاید مدیرعاملی داشته باشیم که با یک پست انگیزشی بخواهد غیر مستقیم پیامی را به همکارانش منتقل کند پس قصد این پست تخصصی است هرچند که تخصصی جلوه نمی کند . شاید هم این پست انگیزشی توسط یک مدرس حوزه موفقیت تولید شده باشد. می‌توانید انواع پست های لینکداین را از این منظر یک‌بار دیگر مورد بررسی قرار دهید تا این موضوع را تائید بفرمائید.

اما می توان از یک جنبه دیگر نیز به موضوع نگاه کرد. لینکدین یک تاریخچه بسیار خوب از عملکرد و نظرات افراد است. لذا در زمان آغاز همکاری با مطالعه پروفایل اشخاص می توانید نوع دید و اخلاق افراد را ببینید و برای آغاز همکاری با دید بازتری تصمیم بگیرید.

از طرفی هستند افرادی که کلاً از این منظر نمی‌نگرند و واقعاً پست‌های مسخره و بی‌ربط به دنیای کسب و کار را در لینکدین خود ارسال می‌کنند. پست هایی که جنبه غیر اخلاقی یا انواع محتوای سخیف را ارائه می نمایند.

پیشنهاد می دهم وقتی چنین پستی را می‌بینید و زیرش کامنت تذکر می‌نویسید ، مطمئن باشید که به دلیل الگوریتم لینکدین به بخش قابل توجهی از کانکشن‌های شما نیز همان پست نمایش داده می‌شود. پس شما مستقیماً به بیشتر دیده شدن آن کمک کردید.

همانا بدانید و آگاه باشید که لینکدین گزینه آنفالو دارد که تنها برای قشنگی نیست. می‌شود از آن استفاده کرد تا افراد با تولید محتوای غیر تخصصی آزارتان ندهند.

نیما شفیع زاده یک متنی در خصوص نقل قول از دیگران در توئیتر نوشته بود و نوشته بود که مدام از دیگران گفتن و نقل قول های دیگران را منتشر کردن ، بنای خوبی برای ساختن برند شخصی نیست. از خودتان و با استفاده از قوه تخیل و تخصص خودتان بنویسید.

فکر کنم با گوشه چشمی به این موضوع که از نظر من مهم است ، میتوان گفت که لطفاً شما نگران اعتبار افرادی که پست‌های غیر مرتبط در لینکدین تولید می‌کنند نباشید. نگاهشان نکنید و دنبالشان نکنید. خودشان راه را اشتباه می‌روند و زیان به خودشان خواهد خورد.

عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک
صفحه فیس بوک ایرانوردیک

Leave a Reply