اصلاحیه دولت در لایحه حقوق بیکاری: شرایط بهتر برای دانمارکیها، بدون تغییر برای خارجیها

با توجه به حجم گسترده انتقادات از لایحه حقوق بیکاری که قرار است در روز 20 دسامبر در پارلمان دانمارک تصویب شود، دولت شرط حداقل اقامت در دانمارک را برای برخورداری از حقوق بیکاری، حقوق مرخصی زایمان و حقوق دوران بیماری تغییر داد. بر اساس این اصلاحیه، به جای شرط اقامت در 7 سال از 8 سال اخیر در اتحادیه اروپا، شرط اقامت 7 سال از 12 سال اخیر در اتحادیه اروپا گذاشته خواهد شد. این اصلاحیه تاثیری بر افرادی که سالهای اخیر از خارج از اتحادیه اروپا به دانمارک مهاجرت کرده اند نخواهند گذاشت. اما یک دانمارکی که قبلا با رفتن مثلا به استرالیا به مدت یک سال حق بهره مندی از حقوق بیکاری را از دست می داد، اکنون انعطاف بیشتری خواهد داشت.
بزرگترین حزب اپوزیسیون یعنی سوشیال دمکراتها گفته اند با وجود اینکه به طور کلی با شرط حداقل اقامت موافقند، اما لایحه پیشنهادی را مناسب ندیده و در صورت روی کار آمدن در انتخابات بعدی آن را لغو خواهند کرد.

منبع خبر

عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک
صفحه فیس بوک ایرانوردیک

4 thoughts on “اصلاحیه دولت در لایحه حقوق بیکاری: شرایط بهتر برای دانمارکیها، بدون تغییر برای خارجیها

  1. برای یه دانمارکی که یه سال استرالیا رفته بهتر شد، همزمان برای کسی یه ایرانی که ۷ سال اروپا بوده و بعد ۴ سالم جاهای دیگه.
    دوست عزیز در قیاس شرط منطق رو هم در نظر بگیرین.
    درسته که هدف طرح خارجیا هستن، ولی تنها تفاوتی که هست برای تازه وارداس.

    1. ممنون از توجه شما. ايراني اگر بيشتر از يك سال دانمارك رو ترك كنه، اقامتش باطل ميشه (بجز محققان يا پي اچ دي كه ميتونن درخواست معافيت بدن). مگر مثالهاي خاص مثل ايراني كه ٦ سال فرانسه بوده، بعد ٢ سال رفته آمريكا و بعد اومده دانمارك و الان يك ساله مشغول به كاره. در اين صورت ميتونه حقوق بيكاري بگيره.

  2. مثلا من که از سال ۲۰۰۹ به مدت ۳ سال و نیم ایتالیا اقامت قانونی و دانشجویی داشتم و بعد ۴ سال میرم ایران و مجدد آخر ۲۰۱۶ میام دانمارک با گرین کارت هم مشمول میشه؟ منظورم اینه که اون سه سال و نیم اقامت دانشجویی قبل از دانمارک هم شامل میشه؟

    1. سلام، بله اقامت ایتالیای شما درنظر گرفته خواهد شد.

Leave a Reply