صعود به تخته سنگ معلق نروژ Kjeragbolten واقع در ارتفاع 984 متری کوه چراک Kjerag یکی از خاطره انگیزترین سفرهای من بود. برای همین تصمیم گرفتم یک سفرنامه کامل با جزئیات به اشتراک بذارم.

Kjeragbolten در جنوب غربی نروژ و در کمون sandnes و در شرق Lysefjord واقع شده. بیشتر افراد برای صعود به چراگ در شهر استاوانگر stavanger مستقر می شوند که تا پارکینگ چراگ حدودا دو ساعت و نیم رانندگی داره.  ما با توجه به جاهایی که تو AIRBNB پیدا کردیم تصمیم گرفتیم تو Rysstad مستقر بشیم که با ماشین حدود یک ساعت و نیم تا پارکینگ چراگ فاصله داشتیم.

زمان مناسب برای سفر به چراگ در ماه های تابستان ، ژوئن تا سپتامبر میباشد و صعود در خارج از این دوره می تواند خطرناک باشد. جاده دسترسی معمولاً در اواسط ماه مه باز می شود و بسته به میزان برف در ماه اکتبر یا نوامبر بسته می شود.

نکات اولیه و قبل از شروع حرکت
طول مسیر پیاده روی: 12 کیلومتر (7.5 مایل)
افزایش ارتفاع: حدود 800 متر (2625 فوت)
مدت زمان رفت و برگشت: 6 تا 10 ساعت
درجه دشواری صعود: سخت

شرایط جوی تو نروژ خیلی متغیره و معمولا پیش بینی بیشتر از 3 روز قابل اعتماد نیست. پس حتما روز قبل از حرکت هواشناسی رو چک کنید. صعود در روزهای بارانی با توجه به سنگی بودن شیبها و احتمال لغزندگی اصلا توصیه نمیشه.

اخطار
صعود به چراگ برای کسی که تجربه کوهنوردی، مخصوصا صعود از مسیرهای سنگی و یا فرم بدنی مناسبی نداره بسیار سخت و خطرناکه. بنابراین قبل از تصمیم به انجام این کار مطمئن باشید که اعتماد به نفس کامل برای صعود تو شیب تند، با نگه داشتن زنجیر در بیشتر مسیر و پیاده روی به مدت 10 ساعت رو دارید. ضمنا از نظر من این مسیر برای کودکان زیر 10 سال مناسب نیست.

لوازم ضروری مورد نیاز

  • کفش کوه (من خودم از کفش سالمون راضی بودم !)
  • کوله پشتی کوه نوردی سبک و مناسب ترجیحا با کاور ضد بارون (کوله من 40 لیتری بود که از والمارت خریده بودم)
  • آب (حداقل دو تا سه لیتر همراهتون باشه)
  • لباس گرم سبک داخل کوله همراه داشته باشید (درجه حرارت می تواند به سرعت تغییر کند)
  • ژاکت کلاه دار ضد باد و باران (حداقل مقاومت در برابر باران Vandsøjletryk بهتره 10000 میلیمتر باشه )
  • دستکش (تجربه من استفاده از دستکش ایمنی سبک و کاملا سایز دست بود که مقاومت مناسبی برای سرما و نگهداشتن زنجیر در طول مسیر مخصوصا برای کودکان داره)
  • مقدار مناسبی غذا و میان وعده سبک و پرانرژی. نوشیدنی انرژی زا هم در مواقع ناامیدی میتونه به ادامه مسیر امیدوارتون کنه 🙂
  • ضد آفتاب
  • دوربین، تلفن همراه و پایه عکس سلفی

مسیر حرکت
با توجه به کروکی های زیر کل مسیر از سه صعود و یه پیاده روی حدودا 2 کیلومتری در انتها تشکیل شده که تماما با چیدن سنگها به روی هم و با حرف T که به رنگ قرمز نوشته شده علامت گذاری شده. مسیرهای صعود بیشتر سنگی و بعضا با شیب تند هستند که با محکم نگه داشتن زنجیرهای نصب شده در یک طرف مسیر میشه این شیبهای سنگی رو با اطمینان بیشتری بالا و پایین رفت. از نظر من سخت ترین صعود به ترتیب شماره 3 و 1 هستند. در طول مسیر از پناهگاه و دستشویی خبری نیست و فقط یه پناهگاه اضطراری وجود داره که دربش پلمب شده و فقط در مواقع اضطراری قابل باز شدن هست. در طول مسیر مناظر زیبایی از دره ها و دشتها و دریاچه ها وجود داره. یکی دوتا چشمه هم هست که به نظر میاد آب تمیز و قابل خوردن داشته باشه.

انتهای مسیر و چالش عکس
قسمت انتهای مسیر یه راه برفی باریک و لغزنده هست که باید با احتیاط طی بشه مخصوصا که ممکنه دیدن این سنگ معلق هیجان انگیز حواسمون رو پرت کنه. اما ایستادن روی سنگ! 😮 خیلی از کسانی که موفق به صعود به چراگ میشن از ایستادن روی سنگ خودداری میکنند. البته حق هم دارند 🙂 مخصوصا اگه ترس از ارتفاع دارین یا کفش مناسبی برای یه پرش کوچک یه متری روی سنگ ندارین بهتره شما هم این ریسک رو انجام ندین. راه دسترسی به سنگ از پشت هست که میتونید تو عکسهای زیر ببینید. من خودم با اینکه با ارتفاع مشکلی ندارم اصلا به پایین نگاه نکردم. هنگام برگشت هم متوجه یه قلاب به اندازه انگشت شدم که تو اون شرایط و ارتفاع خیلی دل گرمی بزرگی بود.

مسیر برگشت
اگه پاهاتون هنوز توان داره میتونید از صخره های سمت راست چراگ بلتن به کمی بالاتر صعود کنید و از مناظر زیبای Lysefjord لذت ببرید. قبل از شروع به حرکت زمانی رو برای تغذیه و تجدید قوا در نظر بگیرید و فراموش نکنید که در مسیر برگشت هم در چند مرحله صعود خواهید داشت.

در انتها اگه این مسیر براتون سخته و از صعود به چراگ منصرف شدین بهتره به راهنمای صعود به Pulpit Rock یه نگاهی داشته باشید که به مراتب ساده تر و کوتاهتر هست.

تهیه شده توسط بابک

عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک

صفحه فیس بوک ایرانوردیک