در راستای سوال بعضی از دوستان در خصوص کرایه ماشین به هنگام مسافرت، گفتم شاید بد نباشه یک انتقال تجربه ای که هم در سفرهای کاری و هم سفرهای توریستی داشتم انجام بدم.

اگر مثلا در سایت trustpilot که نقدهای مشتریان رو می نویسه ببینین، تمام شرکتها از Avis و Budget گرفته تا SIXT و Europcar خیلی نقدهای خوبی نگرفتن و اکثریت معتقدن سرشون کلاه رفته یا اینکه در هنگام گرفتن یا پس دادن کلیدها سورپرایز شدن. من نکات مهم رو می نویسم. البته باز اینها بر اساس تجربه های شخصی، تجربه های همکارانم و همینطور نقدهایی هست که در تراست پیلوت خوندم.
اگر ماشین رو از داخل دانمارک کرایه کنین، اکثر شرکتها محدودیت 100 کیلومتر درروز (یا نهایتا 150 کیلومتر در روز) رو دارن و برای هر کیلومتر اضافه باید کلی پول بدین. همین که پاتون رو از مرز بذارین بیرون، این محدودیت کیلومتر یا برداشته میشه یا عددش زیاد میشه. برای همین همیشه به صرفه است که تا یک قدم اونور مرز برین و بعد کرایه کنین. نکته دیگه هم اینه که حتی با فرض اینکه شما بیشتر از 100 کیلومتر در روز نخواین برین، اجاره ماشین در دانمارک گرونتره.
اکثر شرکتها در نقاط مختلف اروپا فقط کردیت کارت قبول می کنن، و کارتهای دبیت رو قبول ندارن.
اکثر شرکتها از شما گواهینامه اتحادیه اروپا میخوان که حداقل یک سال از صدورش گذشته باشه. برای بعضی ماشینهای لوکس تر، شرایط خاصی داره که حتما باید بخونین.
همیشه بسیار ارزونتره که محل گرفتن و پس دادن ماشین یک جا یا یک فرودگاه باشه.
نکته بسیار مهم اینه که وقتی تاریخ رو انتخاب می کنین و قیمت رو می بینین، با وجودی که نوشته این قیمت شامل اجاره و بیمه هست، اما در واقع این بیمه کامل نیست. به همین دلیل در هنگام کرایه ماشین یک مبلغ بالایی رو از کردیت کارتتون نگه می دارن و وقتی میخواین پس بدین ماشین رو چک می کنن و حتی اگه یک خش افتاده باشه و نتونین ثابت کنین که کار شما نبوده، چنان پولی از حسابتون کم می کنن که مادر بگرید. گاهی وقتها یک ماه بعد قبضش میاد و خوشی مسافرتتون می پره! این اتفاق، مخصوصا در کشورهای جنوب اروپا خیلی رایجه. حتی اگر خشی هم نیفته، کلی طول می کشه اون مبلغ دپوزیت به حسابتون برگرده. برای اینکه دچار دردسر نشین، وقتی میرین پای کانتر برای تحویل کلید، خود طرف معمولا پیشنهاد میده که بیمه کامل با مسئولیت صفر zero liability میخواین یا نه و شما بهتره قبول کنین. برای اینکه دچار شوک نشین، همیشه اون قیمتی رو که در هنگام رزرو می بینین تو ذهنتون ضربدر 2 کنین، میشه مبلغی که معمولا با احتساب بیمه و بنزین باید پرداخت کنین. این عددی که گفتم حدودیه، ولی نزدیک به واقعیته. اگر بیمه کامل رو از کانتر بگیرین، مبلغ خیلی کمی از کردیت کارتتون برای تضمین نگه میدارن.
معمولا ماشین رو با باک پر تحویل میدن و با باک پر هم میخوان. محل نزدیک ترین پمپ بنزین به فرودگاه یا محل پس دادن ماشین رو از قبل شناسایی کنین. اگر با باک نیمه پر تحویل بدین، علاوه بر مبلغ بنزین که خودش دولاپهنا حساب میشه، هزینه اون کارمندی که میره و باک رو پر می کنه رو هم می کشن روش. بعضی شرکتها هم که اصولا پر تحویل میدن و خالی پس می گیرن که دیگه از اول پول بنزین رو جداگانه ازتون می گیرن و البته باقیمانده ش رو البته با یک ضریب کاهشی پس میدن.
سعی کنین که از شرکتهای واسطه استفاده نکنین. خیلی وقتها شده که این شرکتها رو بهشون پول میدین و هم ماشین و هم بیمه رو ازشون می گیرین، بعد که مثلا میرین ایتالیا دفتر Avis بهتون میگه ما اصلا اون بیمه اون شرکت رو قبول نداریم. حالا اگه تونستین پولتون رو پس بگیرین! از سایتهای واسطه فقط برای مقایسه قیمتها استفاده کنین. برای اینکه ببینین کدوم شرکتها واقعا در فرودگاه دفتر دارن، به سایت فرودگاه قسمت car rental مراجعه کنین.
بیمه های تکمیلی رو از سایت شرکتها نگیرین، خیلی وقتها شده که مسئول کانتر میگه بیمه شما ثبت نشده یا باز میگه این بیمه هم کامل نیست! حالا شمایین و یک زبان نفهم در وسط کوههای آلپ که از نظر زبانی هم نمیتونین درست ارتباط بگیرین! فقط خود ماشین رو کرایه کنین و بیمه ها رو از مسئول کانتر بگیرین.
حتی من توصیه می کنم که در بین گزینه پرداخت آنلاین اجاره ماشین و پرداخت در محل، گزینه پرداخت در محل رو انتخاب کنین. گرچه شاید حدود 10 درصد ضرر کنین. این توصیه ام هیچ دلیل خاصی نداره. ولی کلا رزرو قطعی هتل، ماشین و مشابه اون همیشه 10 درصد ارزونتره، ولی کافیه یک بار تو ده بار شما مثلا پروازتون کنسل شه یا جا بمونین یا کاری براتون پیش بیاد.

جمع بندی : اول چک کنین که کردیت کارت دارین و گواهینامه تون یک سال از صدورش گذشته. بعد توی سایتهای جستجوگر مثلا rentalcars برای زمان مورد نظر قیمتهای شرکتها رو مقایسه کنین. مستقیم برین توی سایت خود شرکت اصلی و دوباره سرچ کنین و ماشین رو کرایه کنین. توجه کنین که پولی که نهایتا در هنگام پس دادن کلیدها خواهید داد تقریبا دو برابر این مقداره. بیمه های تکمیلی و اینها رو هم هیچکدوم رو تیک نزنین. وقتی رسیدین فرودگاه یا محل گرفتن کلیدها، خود مسئول کانتر پیشنهاد بیمه میده یا خودتون بگین بیمه ای میخواین که هیچ مسئولیتی متوجه شما نباشه. در هنگام بازگشت، به نزدیکترین پمپ بنزین برین. تابلوهای راهنمای مربوط به محل برگرداندن ماشین در نزدیکی فرودگاهها وجود داره.

تهیه شده توسط بهزاد

عضویت در کانال تلگرام ایرانوردیک
صفحه فیس بوک ایرانوردیک