توافق نامه جدید دولت برای اخذ تابعیت دانمارک 20 آپریل 2021

.در 20 آوریل 2021 ، سوسیال دموکرات ها به همراه حزب لیبرال ، محافظه کاران و اتحاد لیبرال توافق نامه ای را برای تغییر قوانین دانمارکی برای تابعیت امضا کردند. این قوانین جدید به طور عطف به ماسبق در مورد همه پرونده های ارسالی پس از 10 آپریل 2020 اعمال می شود

  1. نگاهی به مفاد توافق نامه دولت

اولاً اینکه متقاضیان تابعیت دانمارک مرتکب تخلف جدی نشده باشند از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین متقاضی ای که به حبس مشروط یا بی قید و شرط محکوم شده است باید ازشهروند دانمارک شدن محروم شود.

الزام  به داشتن رفتار خوب تشدید شده است به طوری که دوره انتظار برای متقاضیانی که مرتکب جرائم متعددی می شوند ،افزایش می یابد.  با این حال ، تخلفات سرعت غیرمجاز مشمول این سختگیری نمی شوند.

افرادی که به دلیل رفتار نادرست  در اجتماع

نقض قوانین مربوط مهاجرین

 کلاهبرداری اجتماعی

 جریمه شده اند و مبلغ آن 3000 کرون ویا بیشتر باشد، یک دوره انتظار 6 ساله را تجربه خواهند کرد

آزمون تابعیت

مهم است که یک متقاضی ارزشهای جامعه دانمارکی رایاد گرفته باشد

 بنابراین ، آزمون شهروندی سال 2015 اصلاح می شود تا در آینده 5 سوال اضافی در مورد این ارزشها در آزمون گنجانده شود. به عنوان مثال ، آزادی بیان ، برابری اجتماعی ، رابطه بین دین و قانونگذاری ، و غیره.

لازم است که متقاضی حداقل 4 تا از 5 سوال در این زمینه را درست جواب دهد .

شرایط اقامت

مهم است که یک متقاضی به ارتباط کافی با جامعه دانمارک دست یافته باشد. بنابراین توافق شده است که علاوه بر شرایط فعلی اقامت ، یک شرط اضافه  شود بطوری که متقاضیان عادی تابعیت دانمارک باید در زمان تصویب لایحه 2 سال از اجازه اقامت دایم آنها گذشته باشد ، این زمان برای پناهندگان و افراد بدون ملیت 1 سال می باشد.

شرط داشتن شغل

مهم است که متقاضیان تابعیت دانمارک سهم فعال در جامعه دانمارک داشته باشند. بنابراین توافق شده که الزامی را معرفی کنیم تا  در آن متقاضی شرط داشتن  شغل دایمی را احراز کرده یا در مدت 4 سال گذشته حداقل 3 سال و 6 ماه به صورت شغل ازاد اشتغال داشته باشد.

طرفین قرارداد توافق کردند که داشتن بدهیهای معوقه به بخش دولتی ، انواع  جریمه های پلیس ، هزینه های دادرسی ، وام تحصیلی (اس او) جریمه های مربوط به پرونده های قضایی و دادرسی و همچنین برخی جریمه های کنترل ترافیک در این ارتباط باید مانع اخذ تابعیت دانمارک شود، طرفین توافق می كنند كه محدودیت حداكثری دراین .زمینه در نظر گرفته شود. جریمه های رانندگی كمتر از  سه هزار کرون شامل این الزام نمی شود

خودکفایی

طرفین توافق نامه موافقت می کنند شرایط متقاضیانی را که ممکن است در لایحه اعلان تابعیت با اثبات قبولی در آزمون دانمارکی سطح  2 یا یکی از امتحانات مشخص شده در ضمیمه 3. ب پذیرفته می شوند ، سخت تر کنند. به طوری که متقاضی در 9 سال گذشته بیش از 3 ماه – در مقایسه با 6 ماه امروز – از بخش دولتی کمک نگرفته باشد.

مراسم اعطای شهروندی

اخذ تابعیت دانمارک امری بسیار خاص است. اعطای تابعیت دانمارک باید منوط به شرکت در یک مراسم باشد. در آینده ، متقاضی فقط باید فرصت شرکت در مراسمی در شهرداری محل اقامت خود را داشته باشد و متقاضی باید به جای نماینده شورای شهر با شخص شهردار یا یک مشاور دست دهد. دولت لایحه ای را در مورد اصلاح قانون شهروندی ارائه می دهد و دستورالعمل جدیدی درباره برگزاری مجالس قانون اساسی توسط شوراهای محلی صادر می کند

مصاحبه فردی

طرفین توافق موافقت می کنند که وزارت مهاجرت – در چارچوب قانون اساسی و با الهام از سایر کشورها ، اتریش و سوئیس – باید ظرف یک سال بیانیه ای در مورد چگونگی سیستم مصاحبه های فردی و احتمال بررسی پرونده متقاضیان بصورت فردی (کیس به کیس) صادر نماید.

رسیدگی به پرونده  فردی در کمیته حقوق شهروندی Folketing در روند درخواست تابعیت دانمارک گنجانده خواهد شد

لایحه دسته بندی متاضیان  تابعیت

با توافق ، دولت متعهد می شود متقاضیان را در گروه های منطقه کشورهای اسکاندیناوی ، سایر کشورهای غربی ؛ کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال افریقا ؛ سایر کشورهای غیر غربی و ترکیه MENAP دسته بندی نماید.

به منظور نظارت مستمر بر تعداد  درخواست های تابعیت دانمارک ، دولت سالانه در طول سه ماهه اول سال در مورد افزایش تعداد درخواست ها به احزاب اطلاع رسانی کند.

اگر در این زمینه ، در تعداد تقاضاهای اتباع خارج از اروپا به میزان متوسط 25 درصد نسبت به میانگین چهار سال گذشته ، افزایش داشته باشد ، دولت متعهد می شود طرفین توافق نامه را برای مذاکرات لازم دعوت کند. در این ارتباط ، طرفین توافق می توانند با هدف مقابله با افزایش متقاضیان ، اقداماتی را پیشنهاد دهند – به عنوان مثال معرفی سقف اعطای تابعیت ، مهلت قانونی یا موارد مشابه.

لازم الاجرا شدن و ترتیبات انتقالی

طرفین توافق می کنند که این توافق نامه باید با یک ترتیب انتقالی و بر اساس زمان فعلی رسیدگی به پرونده ها ، لازم الاجرا شود.

با این حال ، برای متقاضیانی که به مجازات حبس مشروط یا بدون قید و شرط محکوم شده اند باید مقررات سخت گیرانه نهایتا از تاریخ 29 اوریل 2021 لازم الاجرا شود. بعلاوه ، تغییر در مورد آزمون تابعیت در آزمون بعدی تابعیت در ژوئن 2021 اعمال نخواهد شد

مرجع : Ministry of Immigration and Integration Affairs