مطلب زیر توسط یکی دوستان خوب ساکن کپنهاگ برای ایرانوردیک ارسال شده تا در اختیار کاربران قرار بگیره. امیدوارم مفید واقع بشه.

در مورد اجاره خانه و مبلغ آن بحث های زیادی هست ولی من یک مورد واقعی شکایت را که نتیجه هم گرفته براتون به اشتراک میذارم. مهمترین مطلب اینه که بدون وکیل هم میتونین راحت فقط با یک ایمیل به کمون محل اقامتتون بنویسین و یه مبلغی حدود ۲۴۰۰ کرون بدین و اگر در پایان شما برنده بشین این مبلغ را موجر باید بهتون برگردونه.
مورد من ساختمانی بود که قبل سال ۲۰۰۰ ساخته و سال ۲۰۰۸ بازسازی شده بود. یه مطلبی دیدم که اگر ساختمان بعد از سال ۲۰۰۰ یا ۲۰۰۲ ساخته شده باشه کرایه توافقی هست و شما نمیتونین شکایت کنین.
آپارتمان ۵۶ متر بود واقع در کمون کپنهاگ که در سال ۲۰۱۸ اجاره شد و بعد یک سال تخلیه شد. از روزی که شکایت انجام شد تا روز جواب نهایی حدود ۹ ماه طول کشید. من از یک شرکت متخصص در این زمینه از ابتدا کمک گرفتم که به نظرم اگه دانمارکی کمی بلدید اصلا احتیاج نیست. این شرکتها و وکیل ها خودشون پرونده رو میبرن جلو و حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد را خودشان میگیرن. شما خیلی راحت میتونین تو وبسایت هاشون چک کنین و معمولا اگر تشخیص بده که شامل شما شامل میشیه معمولا پیشنهاد میکنه که خودتان ادامه بدین و مبلغ مربوط به شرکت را برا خودتان نگه دارین. کلا پروسه دو تا سه بار ایمیل زدن هست! ولی اگه استرسی هستین و حوصله این کار رو هم ندارین دیگه خود دانید .
حالا قسمت جالب این ماجرا.
بعد از شکایت اولیه موجر هم یه وکیل گذاشت روی پرونده و اون وکیل روز آخر وقت قانونی جواب (۴ هفته) ایمیل زد و یک ماه وقت گرفت. یک ماه بعد با کلی ادعاهای جالب و نیمه جالب که مثلا خانه های اون محل تو همین رنج قیمت هست و خانه دوباره سازی شده و بالکن داره و …. کلا شکایت را رد کرد و اونها از ما توضیحات خواستن و وکیل من نظر من رو در مورد چیزهایی که نوشته بود پرسید و جواب داد. بعد دو ماه جواب آمد که قراره از خانه بازدید بشه که معمولا این اتفاق میفته برای همه شکایت ها. بعد یک ماه سه نفر آمدن با نوتیس قبلی به همراه وکیل موجر و یه نگاهی به خانه کردن و گفتن تا یک ماه دیگه جواب میدم.
و اما قسمت شیرین:
در جواب ذکر شده بود که ۳۰ درصد اجاره زیاده و به همین منوال دیپوزیت (سه ماه اجاره) هم زیاد پرداخت شده و موجر بایستی اجاره های دریافتی اضافه به علاوه اضافه دریافتی دیپوزیت را به همراه سود بانکی آن را برگردانه.
پس دوستان اگه فکر میکنین زیاد پرداخت میکنین که معمولا تو خانه های قدیمی همینطوره با یه ایمیل به Huslejenævnene مثلا برای کمون کپن هاگ husleje@kff.kk.dk این کار خودش میفته تو مسیر!
و وقتی که جواب میاد اگه ساکن هستید هنوز، از این به بعد هم اجاره مصوب باید پرداخت بشه.